Najprej so kavo jedli in ne pili. Afriška plemena so mešala kavne jagode z maščobo in iz tega oblikovala jedilne energijske kroglice.
Kavo obožujem in ne znam si zamisliti dneva brez nje. V bistvu bi jo najbolj pogrešal v začetku dneva, ob zajtrku. Jačka na oko z ocvirki ali hrustljavo slanino in velika, kaj velika? Moji skodelici rečejo kar “kahla” kave. Najino druženje oz. navezanost, ki bi ji lahko rekel kar odvisnost se je pričela, ko sem se začel prehranjevati na KETO/LCHF način. Najbrž zato, ker se mi je od takrat močno spremenil okus pa tudi zato, ker v vsem kar dajem vase, iščem zdrave maščobe. In ker želim z njimi “nahraniti” telo že navsezgodaj je v “moji” kavi nepogrešljiva še tekoča sladka smetana. Tista prava z maksimalnim deležem mlečne maščobe in ne iz kondenziranega mleka. Da je mera (zdravih) maščob polna, pa ne uporabljam navadno kavo, ampak takšno z dodatki. Seveda govorim spet o maščobah – maslu, ghe maslu, kokosovem olju in MCT olju. Izrazov oz. poimenovanj za kavo z maščobo je več, a najpogostejši so KETO kava, Bulletproof kava, BF, maslena kava, kava z maslom…
Arabska ljudstva in Etiopijci že tisočletja pijejo tople čaje in druge napitke z dodano maščobo in poznajo njihovo moč.
Ko je Dave Asprey med svojim potovanjem po Tibetu pil čaj z maslom in ugotovil, da ga je napolnil z energijo in da se je počutil bolje kot običajno je prišel do ugotovitve, da v predelih Himalaje, kjer je zelo mrzlo in je na razpolago predvsem malo hrane, tamkašnji prebivalci poznajo ta obred že tisočletja. Po pitju takšnega čaja ni čutil potrebe niti po hrani niti po prigrizkih. Ko se je po vrnitvi v Ameriko posvetil raziskovanju koristi masla in maščob na delovanje možganov, je prišel do odkritja kave z maslom Bulettproof coffee, ki jo poznamo pod istoimensko blagovno znamko . Napisal je tudi knjigo Bulletproof Diet in pitje kave z dodatkom maščob se je od takrat močno populariziralo. Na tržišču je trenutno kar nekaj blagovnih znamk, ki so povzele Aspreyevo metodo in razvijajo vsaka svoje specifične mešanice in oblike kav z maslom. Na področju Evrope je vsekakor najprepoznavnejša Finska blagovna znamka Warrior Coffee, posebej njihovi priročno pakirani zavitki, kjer potrebuješ samo vročo vodo in skodelico. Zelo hranljiv, poživljajoč in z energijo napolnjen ter zdrav topel napitek je tako v trenutku pripravljen. Na vseh mojih tekmovanjih, še posebej na eno in večdnevnih etapnih dirkah, kot so UTMB, Oman Ultra trail by UTMB, Marathon Des Sables, Jurassic Coast Trail, Salamon Cappadocia Ultra trail, Slovenski planinski poti, Vranov let in mnogih drugih je Warrior Coffee moj nepogrešljiv spremljevalec.
Če ste doma in imate seveda čas, si lahko masleno kavo pripravite tudi sami
V skodelico kuhane kave (najbolje turške) dodajte 15 g navadnega ali še bolje ghee masla, 10 g kokosovega olja in 10 ml MCT olja (ostale sestavine po želji: smetana, vanilija, cimet, kurkuma, maca, solni cvet…). Vse skupaj prelijte v večji lonček ali posodo in s paličnim mešalnikom ali penilcem za mleko dobro prešajte. Z miksanjem se namreč ustvari nežna pena na kavi in okusi se lepo zlijejo. Včasih si v takšno kavo ubijem še surovo jajce. Takrat je seveda treba sestavine obvezno premešati s paličnim mešalnikom ali še bolje v blenderju, če ga imate. Okus pa… Poskusite in presodite sami 😉